لندینگ پیج چیست

لندینگ پیج چیست و چگونه طراحی کنیم؟

شاید بسیاری از افراد اسم لندینگ پیج را شنیده باشند اما هنوز متوجه کاربرد آن نباشند. صفحه لندینگ یا لندینگ پیج یکی از راه‌های جذب مشتری با کمترین هزینه در کمپین‌‌های تبلیغاتی است و به شما کمک می کند تا کلیک های بیشتری روی صفحه شما انجام شود. لندینگ پیج از صفحه وب مستقل است و باعث می شود تا بازدید کننده تبلیغات گوگل را باز کرده و آن را بخواند.

لندینگ پیج (Landing Page) چیست؟

صفحه فرود یا لندینگ پیج به صفحه ای گفته می شود که با هدف بازاریابی ساخته  می شود و اولین صفحه ای هست که بازدید کننده از طریق کمپین های تبلیغاتی واردش می شود. لندینگ پیج دارای چند دسته بندی اصلی است که در اینجا به توضیح آنها می پردازیم:

صفحه اصلی

معمولا صفحه اول، صفحه دسته بندی محصولات و غیره است که جز صفحات اصلی وب سایت هستند. در صفحه اول معمولا کسب و کار معرفی می شود و اطلاعات لازم در مورد کار توضیح داده می شود و در این صفحه قرار می گیرد. برای مثال ممکن است که فروشگاهای اینترنتی پرفروش ترین کالاها و دسته بندی محصولاتش را در صفحه اول نمایش دهد.

 صفحه لندینگ میکروسایت

لندینگ پیج

میکرو سایت مکمل و شاخه ای از سایت اصلی است و به صورت مجزا عمل می کند. میکرو سایت می‌تواند استفاده‌های متعددی برای برندها داشته باشند برای مثال بعضی از برندها برای تمرکز روی یک کمپین خاص از میکرو سایت استفاده می‌کنند.

صفحه لندینگ اختصاصی

در لندینگ پیج اختصاصی معمولا از منو استفاده نمی شود و تمرکز اصلی روی فراخوان عمل است که این فراخوان میتواند پر کردن یه فرم، دانلود کاتالوگ، ثبت نام و یا خرید محصول باشد. لندینگ پیج اختصاصی محبوب ترین و اثر گذارترین لندینگ پیج است که در کمپین های سئو مورد استفاده قرار می گیرد.

صفحه لندینگ Click Through

این نوع صفحه فرود با دکمه Call to Action کاربر را به صفحات دیگر هدایت می کند. در حقیقت صاحبان وب سایت با استفاده از یک فایل بازاریابی سعی می کنند تا مخاطب را وارد صفحه خود کنند. این صفحه عمدتا محصول یا خدمتی را ارائه می کند و باید قانع کننده باشد تا سرعت تصمیم گیری بازدید کننده را بالا ببرد. به طور مثال تصور کنید شما در یک وب سایت به دنبال معنی واژه ای می گردید و در گوشه کنار بنرهای تبلیغاتی را می بینید که توجه شما را به خود جلب می کند. شما روی این تبلیغ کلیک می کنید و وارد این صفحه می شوید که توضیحاتی را در مورد محصولی ارائه کرده است  اگر با توجه به توضیحات شما تصمیم به خرید آن محصول بگیرید یعنی لندینگ پیج موفقیت آمیز بوده است.

در مواردی ممکن است هدف صرفا خرید محصول نباشد و شما وارد صفحه ای شوید که در مورد محصولی به صورت مقاله توضیح داده است در این صورت هدف این است که طراحان صفحه شما را با بلاگ خود آشنا کنند اگر این صفحه برای شما جذاب باشد احتمالا مقالات دیگر را نیز مطالعه خواهید کرد و شاید به مخاطب دائم این سایت تبدیل شوید و در عین حال در حین خواندن مقالات با محصولات نیز آشنا می شوید.

صفحه لندینگ Lead Generation

 

این صفحه لندینگ کمتر به کار می رود. در این نوع صفحه یک فرم مشاهده می شود که از مخاطبان می خواهد  اطلاعاتی مانند نام، آدرس و ایمیل را وارد کنند. بعد از تکمیل اطلاعات افراد روی یک دکمه کلیک می کنند و به صفحه ای هدایت می شوند و یا پیام تشکری را دریافت می کنند.

وب سایت ها معمولا این اطلاعات را جمع آوری می کنند تا بتوانند در آینده به عنوان پتانسیل فروش از آن ها استفاده کنند. در صفحه لندینگ باید مخاطب را قانع کنید که ارائه اطلاعات به نفعشان است؛ در غیر این صورت به سرعت از صفحه خارج می‌شوند.

صفحه لندینگ Opt-In

صفحه فرود Opt in برای این طراحی شده است که آدرس ایمیل بازدید کننده را بگیرد. این کار برای بالا بردن تعداد اعضای سایت انجام می شود. این صفحه باید قانع کننده باشد و به مخاطب دلیلی برای وارد کردن ایمیل را بدهد.

 

چگونه یک لندینگ پیج عالی را طراحی کنیم؟

طراحی صفحه لندینگ

برای ساختن یک لندینگ پیج خوب باید نکاتی را رعایت کنید که در اینجا به توضیح آنها می پردازیم.

عنوان مرتبط و مناسب انتخاب کنید

عنوان صفحه باید با کلید واژه ای که فرد جستجو کرده همخوانی داشته باشد. اولین موردی که بازدیدکننده در صفحه می‌بیند عنوان و زیر عنوان‌ها است که کاربر با خواندن آن‌ها تصمیم می‌گیرد که به خواندن ادامه دهد یا از صفحه خارج شود.

اگر کاربر عنوانی را سرچ می‌کند باید عنوان‌ها مرتبط با موضوع کاربر باشند؛ اگر کاربر اطلاعات مفیدی در صفحه نبیند فورا از صفحه خارج می‌شود.

تصویر و ویدئوهای جذاب به کار ببرید

تصاویر در تمام صفحات نقش برجسته ای دارند و در صفحات لندینگ برجسته تر نیز می باشد. شما می توانید با استفاده از یک عکس یا ویدئویی مناسب به اندازه ای هزار کلمه حرف بزنید در حالی که بسیاری از وب سایت‌ها تصاویر را صرفا جهت زیبایی تاثیرشان بر سئو مورد استفاده قرار می دهند. به خاطر داشته باشید که مخاطب با هدف خاصی وارد سایت می شود بنابراین محتوای عکس نیز باید مانند عنوان ها مناسب با موضوع مورد نظر باشد.

عوامل از بین بردن تمرکز را حذف کنید

صفحه ای که طراحی می شود باید موضوع اصلی را هدف قرار دهد و نباید از عواما پرت کننده حواس در این صفحات استفاده شود. محتوا باید کاملا مرتبط و یکدست باشد. همه چیز باید در جهت هدایت مخاطب به مسیر مورد نظرتان طراحی شده باشد.

از فضای سفید به اندازه کافی استفاده کنید

بهتر است صفحه فرود را کامل پر نکنید مخاطبان به خواندن محتوای طولانی مقاومت نشان میدهند. در طراحی صفحه لندینگ به این مسئله توجه کنید که صفحه ای که پر از نوشته باشد مخاطبان را گیج می کند و آنها را  فراری می دهد. باید صفحه را خیلی شلوغ نکنید و فقط اطلاعات لازم را در صفحه بنویسید.

صفحه را تحلیل و در صورت نیاز بازسازی کنید

شما می توانید با استفاده از گوگل آنالیتیکس و ابزارهای تحلیلی دیگر صفحه را تحلیل کنید و ببینید که تا چه حد موفق عمل کرده اید. با توجه به این اطلاعات می‌توانید صفحه مورد نظر را ویرایش کنید یا در کمپین‌های بعدی، هوشمندانه‌تر عمل کنید.

ایجاد یک لندینگ پیج حرفه‌ای

اگر شما قصد دارید برای کسب و کار خود تبلیغاتی را انجام دهید ایجاد یک لندینگ پیج مناسب بهترین گزینه است فقط کافی است انجام امور تبلیغاتی خود را به تیم حرفه ای تابلو شو بسپارید. برای مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا